Arilena Ara fituese e Fest 58

Edicioni i 58 i Festivalit të Këngës në RTSH e ka mbyllur me sukses misionin e tij.

Kënga ‘Shaj’ kënduar nga Arilena Ara është vlerësuar me çmimin e parë nga juria profesionale. Arilena do të jetë kështu përfaqësuese e Shqipërisë në Eurovision Song Contest 2020.

 

Vendi i dytë është rrëmbyer nga Elvana Gjata me “Me Tana”, në këngë e cila fillimisht për shumë kohë u aludua si fituese e këtij festivali. “Me Tana” ndryshe nga “Shaj” numëron mbi 2 milion klikime në Youtube ndryshe nga shaj që ka marrë afërsisht 700 mijë.

Vendi i tretë është marë nga Sara Bajraktari, një artiste adoleshente 16 vjeçare me këngën “Ajër”.

Fest 58 do të mbahet mend gjatë si një ndër festivalet me performancat më të bukura dhe artistët më të dëgjuar. Në të u ngjitën gjithashtu dhe këngëtarë të njohur ndërkombëtar si Mahmood, Giusy Ferreri dhe Eleni Fureria./IMA/N.L-J.K/