Edicioni i 52-të i Festivalit të këngës në RTSH – Datat dhe këngetarët konkurues

Janë percaktuar dhe zyrtarizuar data e evenimentit më të rëndesishëm të muzikës së lehtë shqiptare, FEST 52 në RTSH. Ky edicion do të zhvillohet në tre netë, përkatsisht në datat 26, 27, 28 dhjetor në sallën e Pallatit te Kongreseve.

Gjithashtu janë përzgjedhur dhe bërë publik nga stafi realizues emrat e këngetarëve pjesëmarrës. Më poshtë mund të lexoni emrat e finalistëve:

Sajmir Braho
Orges Toçe
Xhejn & Enxhi Kumrija
Marjeta Billo
Lynx
Renis Gjoka
Xhejsi Jorgaqi
Hersi Matmuja
Besiana Mehmeti & Shkodran Tolaj
Venera Lumani & Lindi Islami
Frederik Ndoci
Luiz Ejlli
Rezarta Smaja
Blerina Braka
Klodian Kacani
Etmond Mancaku & Saviana Vierdha

Edhe këtë vit kënga fituese do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës “Eurovision Song Contest” që do të mbahet në Kopenhagen në maj të 2014-ës.

Kujtojme që në edicionin e fundit të Eurovizioni, Shqipëria u prezantua me këngën “Identitet” të kënduar nga Bledar Sejko & Adrian Lulgjuraj, por nuk arriti të hyjë në finale.

Stafi i IMA i uron suksese këngëtarëve në garë dhe të fitojë më i miri!