RTSH sjell Junior Fest Albania 3, zbuloni 16 konkurentët pretendentë për të përfaqësuar Shqipërinë në Junior Eurovision ’18

Për herë të tretë RadioTelevizioni Shqiptar do të sjellë Junior Fest Albania eventin special i cili do të përzgjedhë përfaqësuesin e Junior Eurovision Song Contest 2018 ku Shqipëria merr pjesë për herë të pestë.
Që nga debutimi i parë me përfaqësuese Igzidora Gjeta në 2012, ku pas 2 vjetësh mungesë vendi ynë në 2015 u përfaqësua nga Mishela Rapo, Klesa Qehaja (2016) dhe Ana Kodra në 2017.
Për këtë edicion nga 40 këngët që konkuruan për Junior Fest Albania 2018, 16 janë zgjedhur për të marë pjesë në finalen e madhe të konkursit.
16 finalistët që kanë konkuruar për të prezantuar Shqipërinë në Junior Eurovision Song Contest 2018 në Minsk të Bjellorusisë janë:
 1. “Melodi pranverore” (Spring melody) – Hera Hysi (Muzika: Diana Ziu Teksti: Mimoza Bici)
 2. “Mbrëmje feste” (Celebration night) – Emmi Rushiti (Muzika: Aleksandër Kolshi Teksti: Irma Kurti)
 3. “Sot” (Today) – Kristiana Veshaj (Muzika & Teksti: Vasil Cuni)
 4. “Barby” – Efi Gjika (Muzika: Efi Gjika Teksti: Hristina Gjika)
 5. “Happy” – Jasmina Hako (Muzika & Teksti: Adrian Hila)
 6. “Me tinguj fantazi” (With fantasy melody) – Sindi Goma (Muzika & Teksti: Arber Kocllari)
 7. “Çdo gjë do dashuri” (Everything needs love) – Iris Sula & Samanta Qoshku (Muzika: Edmond Rrapi Teksti: Leidi Shqiponja)
 8. “Panorama” – Era Rakipllari (Muzika: Endrit Fusha Teksti: Mishela Rapo)
 9. “Botë e re” (New world) – Merlin Xhai (Muzika: Endrit Shani Teksti: Florian Zyka)
 10. “Është koha” (It’s time) – Laura Boriçi (Muzika & Teksti: Armand Broshka)
 11. “Ylberi im” (My rainbow) – Iris Dollani (Muzika & Teksti: Enis Mullaj)
 12. “Ylli im” (My star) – Sajana Kodhelaj (Muzika: Gjergj Kaçinari Teksti: Ana Kaçinari)
 13. “Prindër ju lutem” (Parent, please) – Ana Kodra (Muzika & Teksti: Eriona Rushiti)
 14. “Ëndërroj” (I dream) – Melodajn Mancaku (Muzika: Uendi Mancaku Teksti: Etmond Mancaku)
 15. “Ditari” (Diary) – Speranca Bregasi (Muzika & Teksti Alban Male)
 16. “Qiellin dhe yjet i dua” (The sky and stars I love) – Uendi Goga (Muzika: Jetmir Mehmeti Teksti: Suela Tukaj)

Ana Kodra rikthehet këtë vit me Junior Fest Albania. Vitin e kaluar në Tbilisi, në Junior Eurovision 2017, ajo prezantoi këngën “Mos ma Prekni Pemën”. Një tjetër rikthim është edhe ai i Mishela Rapos, përfaqësuese në edicionin e vitit 2015, e cila këtë vit do të vijë me këngën “Panorama”.

Ky edicion i Junior Fest Albania do të sjellë punime mjaft cilësore për fëmijët ku flitet për ëndrrat dhe lojërat të ndërthurura nga zhanre të ndryshme duke filluar nga pop deri tek baladat.
Junior Fest Albania do të organizohet më 23 Shtator dhe do të mbahet në Amfiteatrin e Liqenit në Kryeqytet./IMA/
REKLAMA
loading...

KOMENTO

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.