Critics’ Choice Television Awards 2014: Fituesit

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Me tre trofe secila, dark comedy e Netflix Orange Is the New Black dhe mini seriali FX Fargo janë produksionet televizive më të vlerësuara të 2014 për Critics’ Choice Television Awards, çmime që jepen çdo vit nga Broadcast Television Journalists Association. Me nga dy çmime janë vlerësuar Breaking Bad, që me sezonin e dytë çoi në shtëpi çmimin si seriali dramatik më i mirë dhe çmimin për aktorin më të mirë jo protagonist, ndërsa filmi televiziv i HBO The Normal Heart, u vlerësua për interpretimin më të mirë me aktorin Matt Bomer.

Të tjerë fitues, i pritshëm vlerësimi për Matthew McConaughey për interpretimin e tij në True DetectiveTatiana Maslany fiton për të dytën herë radhazi çmimin si aktorja më e mirë në një serial dramatik me rolin e saj në Orphan Black. Fitore e dyfishtë për Allison Janne, e vlerësuar për Mom dhe Masters of Sex.

DRAMA ME E MIRE
Breaking Bad
Game of Throne
Masters of Sex
The Americans
The Good Wife
True Detective

AKTORI ME I MIRE DRAMATIK
Bryan Cranston, Breaking Bad
Hugh Dancy, Hannibal
Freddie Highmore, Bates Motel
Matthew McConaughey, True Detective
Matthew Rhys, The Americans
Michael Sheen, Masters of Sex

AKTORJA ME E MIRE DRAMATIKE
Lizzy Caplan, Masters of Sex
Vera Farmiga, Bates Motel
Julianna Margulies, The Good Wife
Tatiana Maslany, Orphan Black
Keri Russell, The Americans
Robin Wright, House of Cards

AKTORI ME I MIRE DRAMATIK JO PROTAGONIST
Josh Charles, The Good Wife
Walton Goggins, Justified
Aaron Paul, Breaking Bad
Peter Sarsgaard, The Killing
Jon Voight, Ray Donovan
Jeffrey Wright, Boardwalk Empire

AKTORJA ME E MIRE DRAMATIKE JO PROTAGONISTE
Christine Baranski, The Good Wife
Anna Gunn, Breaking Bad
Annet Mahendru, The Americans
Melissa McBride, The Walking Dead
Maggie Siff, Sons of Anarchy
Bellamy Young, Scandal

AKTORI GUEST STAR ME I MIRE DRAMATIK
Beau Bridges, Masters of Sex
Walton Goggins, Sons of Anarchy
Allison Janney, Masters of Sex
Joe Morton, Scandal
Carrie Preston, The Good Wife
Diana Rigg, The Gme of Throne

COMEDY ME E MIRE
Broad City
Louie
Orange Is the New Black
Silicon Valley
The Big Bang Theory
Veep

AKTORI ME I MIRE NE NJE COMEDY
Louis C.K., Louie
Chris Messina, The Mindy Project
Thomas Middleditch, Silicon Valley
Jim Parsons, The Big Bang Theory
Adam Scott, Parks and Recreation
Robin Williams, The Crazy Ones

AKTORJA ME E MIRE NE NJE COMEDY
Ilana Glazer, Broad City
Julia Louis-Dreyfus, Veep
Wendi McLendon-Covey, The Goldbergs
Amy Schumer, Inside Amy Schumer
Amy Poehler, Parks and Recreation
Emmy Rossum, Shameless

AKTORI ME I MIRE JO PROTAGONIST NE NJE COMEDY
Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine
Keith David, Enlisted
Tony Hale, Veep
Albert Tsai, Trophy Wife
Christopher Evan Welch, Silicon Valley
Jeremy Allen White, Shameless

AKTORJA ME E MIRE JO PROTAGONISTE NE NJE COMEDY
Mayim Bialik, The Big Bang Theory
Laverne Cox, Orange Is the New Black
Kaley Cuoco, The Big Bang Theory
Allison Janney, Mom
Kate Mulgrew, Orange Is the New Black
Merritt Wever, Nurse Jackie

AKTORI ME I MIRE GUEST STAR NE NJE COMEDY
Uzo Aduba, Orange Is the New Black
Sarah Baker, Louie
James Earl Jones, The Big Bang Theory
Mimi Kennedy, Mom
Andrew Rannells, Girls
Lauren Weedman, Looking

FILM TV ME I MIRE
An Adventure in Space and Time
Burton and Taylor
Killing Kennedy
Sherlock: His Last Vow
The Normal Heart
The Trip to Bountiful

MINI SERIALI ME I MIRE
American Horror Story: Coven
Bonnie & Clyde
Dancing on the Edge
Fargo
Luther
The Hollow Crown

AKTORI ME I MIRE NE NJE FILM / MINI SERIAL
David Bradley, An Adventure in Space and Time
Benedict Cumberbatch, Sherlock: His Last Vow
Chiwetel Ejiofor, Dancing on the Edge
Martin Freeman, Fargo
Mark Ruffalo, The Normal Heart
Billy Bob Thornton, Fargo

AKTORJA ME E MIRE NE NJR FILM TV / MINISERIE
Helena Bonham Carter, Burton and Taylor
Minnie Driver, Return to Zero
Whoopi Goldberg, A Day Late and a Dollar Short
Holliday Grainger, Bonnie & Clyde
Jessica Lange, American Horror Story: Coven
Cicely Tyson, The Trip to Bountiful

AKTORI ME I MIRE JO PROTAGONIST NE NJE FILM TV / MINISERIE
Matt Bomer, The Normal Heart
Warren Brown, Luther
Martin Freeman, Sherlock: His Last Vow
Colin Hanks, Fargo
Joe Mantello, The Normal Heart
Blair Underwood, The Trip to Bountiful

AKTORJA ME E MIRE JO PROTAGONISTE NE NJE FILM TV / MINISERIE
Amanda Abbington, Sherlock: His Last Vow
Kathy Bates, American Horror Story: Coven
Ellen Burstyn, Flowers in the Attic
Jessica Raine, An Adventure in Space and Time
Julia Roberts, The Normal Heart
Allison Tolman, Fargo

SERIALI ME I MIRE I ANIMUAR
Archer
Bob’s Burgers
Griffin
The Simpson
Phineas dhe Ferb
Adventure Time

Artikulli paraprakKryetarja e AMA / Gjykata pezullon Endira Bushatin
Artikulli tjetërNjë rol për Niko Pepaj në serialin Awkward!