YouTube do të prezantojë në Ces VP9 codec për definicionin e lartë

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

YouTube po përgatit për panairin Ces (International Consumer Electronics Showqë mbahet çdo vit në Las Vegas një demonstrim për shërbimin video-streaming me definicion të lartë, që do të shfrytezojë codec-un e ri VP9.

Formati royalty-free, vjen si një alternativë e të shumëpërdorurit H.264, do të ofrojë avantazhin për të ruajtur cilësinë e figurës pa ngadalësuar rrjetin, duke sjellë si pasojë, më pak buffering gjatë shikimit të një materiali video.

Google po punon që standarti i ri digital 4K të gëzojë compatibilitet me çdo llojë aparati, nga pc tek tv dhe smartphone, duke pasur mbështetjen e partnerëve Sony, Panasonic dhe Lg, që do të implementojnë standartin e ri, i quajtur ndryshe Super HD, në televizorët e rinj në panairin e Ces. Por të tjera kompani prodhuese, si hardware dhe software, do të jenë pjesë e këtij projekti të kolosit Mountain View, si Arm, Broadcom, Samsung, Nvidia, Mozilla, Qualcomm, Marvell dhe Toshiba.

Artikulli paraprak“Kurt Sejit dhe Shura”, seriali turk më i ri me aktor protagonist Kivanc Tatlitug
Artikulli tjetër60 vite Rai. Një event edhe për shqiptarët