Zbulohet dezinformimi i News24

Në kulmin e debateve politike në vend, për ligjin e vettingut ditën e djeshme News24 publikoji si lajm të fundit se Komisioni Venecias, e ka gjetur ligjin e vetingut, në përputhje me kushtetutën.

IMAlbania.com ka mësuar se ky lajm, i eshte servirur News24 nga një prej gazetareve të politikës M.K, në televizionin informativ. Por vetëm pak minuta më vonë, drejtuesit e televizionit, kuptuan se informacioni ishte thjesht një gënjeshtër

Burime nga News24 i thanë InfoMedia Albania, se nuk dihet ende se kush e ka keqperdorur gazetaren në fjalë duke i dhënë edhe një informacion të rremë.

Lajmi ka qendruar per pak minuta ne titrat e lajmeve flash, duke shkaktuar përshtjellim në qarqet politike në një moment kur, ligji vetingut është kryefjalë e betejës politike mes qeverisë, opozitës dhe gjykatës kushtetuese.

Rreth dezinformimit të kanalit informativ ka reaguar, edhe aktori Julian Deda, i cili duke paraqitur edhe fotot e kapura nga titrat shprehet: “Na ishte njehere News 24!…
Ajo qe ka ndodhur dje ne televizionin informativ qe ne e njohim me konvencionin News 24 eshte skandaloze. Duke keqperdorur ndonje nga punonjesit e televizionit ne fjale, ka dezinformuar per gati 10 minuta shikuesit e saj me informacionin se Komisioni i Venecias ka dhene miratimin e vet per Vettingun e Edi Rames. Kete lajm News 24 nuk e trajtoi me ne asnje edicion informativ, por turpi i ngelet ne dere njesoj. Flashi i djeshem informativ eshte kulminacioni i nje televizioni qe perfundimisht celesat ia ka vare ne qafe Edi Rames.”, shprehet ai.

 

julian-deda