Covid rikthehet në Maqedoni, 89 raste dje, pritet kthimi i karantinës në disa komuna

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Numri i personave të infektuar me Covid-19 u rrit ndjeshëm dje në Maqedoninë e Veriut duke regjistruar një rekord prej 89 rastesh pozitive me Covid-19 në vetëm 24 orë.

Shumica prej tyre ishin nga Shkupi, 35.

Ndërkohë shtatë persona ndërruan jetë, dy nga Shkupi në moshën 83 dhe 80 vjeç, dy nga Kumanova në moshën 73 dhe 66 vjeç, një pacient nga Struga në moshën 44 vjeç dhe një nga Tetova në moshën 65 vjeç.

Një pacient 54 vjeçar nga Tetova vdiq në Klinikën për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile.

Sakaq, Instituti i Shëndetit Publik njoftoi për 17 pacientë të shëruar nga Covids-19.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce siguroi se situata epidemiologjike është nën kontroll. Sipas tij, rreth 70 përqind e rasteve të reja janë kontakte të rasteve të mëparshme.

Përkundër numrit të madh të të infektuarve, ai tha se nuk ka pacientë që paraqiten në spitale, që do të thotë se shumica e tyre kanë simptoma të lehta që mund të mjekohen në shtëpi dhe një pjesë tjetër janë bartës asimptomatikë.

Sidoqoftë, zyrtarët diskutuan dje për futjen e mundshme të masave kufizuese shtesë por në fund u vendos që të shihet ecuria e 2-3 ditëve të ardhshme dhe më pas do të merret një vendim.

Këto masa do të kufizojnë lëvizjen ose do të karantinojnë zona të caktuara ku ka më shumë pacientë të diagnostikuar, duke vendosur një shtetrrethim lokal.

Si problem kryesor me të cilin po përballet Maqedonia e Veriut, Filipce përmendi bashkëpunimin e dobët me disa qytetarë që refuzojnë të testohen ose të pranohen në spital.

Ai apeloi të gjithë qytetarët që të zbatojnë rekomandimet dhe të sigurojnë informacion të plotë dhe të vërtetë për autoritetet.

Ministri tha se një pjesë e madhe e të sapo diagnostikuarve nuk i përmbahen masave për distancën dhe mbajtjen e maskës mbrojtëse.

Prandaj, beson ai, mbajtja e detyrueshme e maskave mbrojtëse është një vendim i mirë.

Që nga dita e djeshme, një numër i madh i zyrtarëve shtetërorë dhe partiak janë në izolim.

Përveç nënkryetarit të LSDM-së, Muhamed Zeqiri, drejtoresha e Zyrës së të Ardhurave Publike Sanja Lukarevska është gjithashtu pozitive për koronavirusin.

Kryeministri Oliver Spasovski është negativ ndaj Covid-19, por mbetet në izolimin shtëpiak derisa të marrë rekomandime nga epidemiologët.

Zëvendëskryeministri për Çështjet Ekonomike Mila Carovska, Ministri i Shoqërisë së Informacionit dhe Administratës Damjan Manchevski dhe Këshilltari për Marrëdhënie me Publikun i Kryeministrit Marjan Zabrcanec janë gjithashtu në izolim pas takimit me Zeqirin.

Përveç tyre, kryetarët e bashkive të Cairairit dhe Butel njoftuan dje se janë në izolim.

Sekretari i Përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev, i cili së bashku me Zeqirin morën pjesë në një debat, e bëri testin dhe doli negativ. Megjithatë ai tha se do tu përmbahej të gjitha masave të rekomanduara nga autoritetet shëndetësore.

Drejtori i Policisë Financiare, Arafat Muaremi, i cili ishte në kontakt me Zeqirin, dhe drejtori i “Gazetës Zyrtare”, Martin Kostovski, i cili ishte në kontakt me Lukarevska, janë gjithashtu në vetëizolim.

Që prej nisjes së pandemisë, Maqedonia e Veriut ka 2.315 të infektuar me koronavirus,

1.569 të shëruar dhe 140 viktima. Aktualisht raste aktive janë 606.

Në total janë kryer 30302 teste me tamponë.