Tashmë data zyrtare e fillimit të transmetimit të edicionit të pestë të Dancing With The Stars Albania është bërë zyrtare edhe nga produksioni. 24 Nentor 2014 do të jetë edhe fillimi i një epoke të re teknologjike për këtë show. Për herë të parë, pas katër edicioneve të suksesshme, spektakli i vallëzimit në Vizion Plus do të vijë në transmetim HD. Vizion Plus ka menduar të ofrojë një mundësi më shumë për teleshikuesin që shijojë në cilësinë maksimale magjinë dhe performancat e vip-ave ne këtë pesë vjetor.

E ndërkohë që na ndajnë dhe pak ditë nga fillimi i këtij edicioni, produksioni ka filluar të na njoh me emrat zyrtar të konkurentëve vip. Emrat e disa prej të cilëve IMA ju a ka bërë të ditur edhe më parë si, Valer Kolnikaj, Diellza Kolgeci, Eva Alikaj, Amos Zaharia, Evi Reçi, Ronela Hajati, Renis Gjoka, Kristi Popa, Ermal Merdani, Rudi Vata dhe Tuna formojnë cast-in e yjeve që do të sfidojnë njeri-tjetrin për trofeun e vallëtarit më të mirë të këtij viti të Dancing With The Stars Albania.