Gara e 1000-të e Ferrari do të zhvillohet me tifozë

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Çmimi i Madh i Toskanës do të jetë gara e parë me tifozë në këtë sezon të Formula 1. Gara e së dielës në pistën e Mugellos do të jetë gara numër 1000 e Ferrarit në Formula 1 dhe për këtë skuderia italiane ka kërkuar që ta festojë para një numri të kufizuar tifozësh. 2,800 mbështetës, shumë prej tyre që i përkasin klubit zyrtar Ferrari, e kanë marrë tashmë biletën e tyre.

Çmimi për të blerë një biletë nisi nga 750 deri në 1200 Euro, por më pas u fiksua në 150 deri 600 Euro. Spektatorët e pranishëm do të mund ta ndjekin garën nga 3 tribuna të ndryshme, natyrisht duke respektuar rregullat e distancimit fizik.

Në kuadër të kësaj gare jubile, Ferrari ka menduar të ndryshojë totalisht fytyrë. Sezoni aktual nuk është aspak i mbarë për kokëkuqen, por për këtë garë njëvendëshja italiane do të jetë speciale. Ferrari i kësaj gare do të jetë një rikthim në të shkuarën, një makinë që u frymëzua dhe shumë e ngjashme me atë të viteve ’50, kur debutonte në Formula 1.

Ngjyra e makinës nuk do të jetë e kuqe, por vishnje! Ferrari debutoi në Formula 1 në Çmimin e Madh të Monakos dhe prej asaj kohe ka fituar 239 gara, 16 tituj konstruktorësh dhe 15 kampionate shoferësh. Themelues i skuderisë ishte Enzo Ferrari, i cili fillimisht e nisi si pasion, për ta kthyer më pas në një nga kompanitë më të rëndësishme në glob.

Ndërkohë, Sebastian Vettel ka vendosur të qëndrojë në Formula 1 edhe për sezonin e ardhshëm. Me skadimin e marrëveshjes me kokëkuqen, gjermani hyri në bisedime me shumë skuderi, por ajo që e bindi ishte oferta e Racing Point, e cila sezonin e ri do të garojë nën logon Aston Martin Racing.

Në faqen zyrtare të skuderisë thuhet se marrëveshja me 33-vjeçarin vlen për 2 vitet e ardhshme me opsion për ta rinovuar edhe më tej. Për Vettel, kjo është makina e pestë në karrierën e tij në Formula 1: BMW Sauber, Toro Rosso, Red Bull, Ferrari e sezonin e ardhshëm Aston Martin. Vettel largohet nga Ferrari pas 6 sezonesh, ku arriti 14 fitore, por nuk mundi të shpallet kampion bote. Ky sezon është katastrofë, pasi deri më tani nuk është ngjitur në podium.

Ferrari   BusinessMag

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!


Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook dedikuar informacioneve rreth TELEVIZIONIT duke klikuar këtu!


Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook dedikuar SERIALEVE TURKE duke klikuar këtu!