“GOLDEN GLOBE”: Ndahen sot çmimet e edicionit të ’72

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Sot në mbrëmje mbahet edicioni i 72 i çmimeve Golden Globe, që vlerësojnë filmat dhe programet më të mirë të sezonit. Direkt nga Los Angeles çdo gjë do të fillojë me tapetin e kuq duke filluar nga ora 1 dhe nga ora 2 do nis ceremonia e ndarjes së çmimeve, në transmetim live në NBC. Prezantueset Tina Fey dhe Amy Poehler vijnë sërisht sëbashku pas suksesit të dy edicioneve të fundit në drejtimin e një show ku nuk do të mungojnë protagonistet e vitit dhe humori i dy vajzave.

Mbremja, si zakonisht, do të zhvillohet në Beverly Hilton Hotel në Beverly Hills. Të shumta janë serialet e nominuar si House of Cards, The Knick, Veep, Fargo, The Honourable Woman, Il Trono di Spade, Silicon Valley, True DetectiveThe Blacklist, The Good Wife, American Horror Story etj.

Në vazhdim nominimet për serialet tv, miniserialet dhe filmat në këtë edicion të Golden Globe:

FILM

Best film, drama
Boyhood
Foxcatcher
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything

Best film, comedy or musical
Birdman
The Grand Budapest Hotel
Into the Woods
Pride
St. Vincent

Best actress, comedy or musical
Amy Adams – Big Eyes
Emily Blunt – Into the Woods
Helen Mirren – The Hundred-Foot Journey
Julianne Moore – Maps to the Stars
Quvenzhané Wallis – Annie

Best supporting actor
Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
JK Simmons – Whiplash

Best score
Alexandre Desplat – The Imitation Game
Johann Johannsson – The Theory of Everything
Trent Reznor – Gone Girl
Antonio Sanchez – Birdman
Hans Zimmer – Interstellar

Best song
Big Eyes – Big Eyes (Lana Del Ray)
Glory – Selma (John Legend, Common)
Mercy Is – Noah (Patti Smith, Lenny Kaye)
Opportunity – Annie
Yellow Flicker Beat – Hunger Games, Mockingjay Pt 1 (Lorde)

Best director
Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Ava Duvernay – Selma
David Fincher – Gone Girl
Alejandro González Iñárritu – Birdman
Richard Linklater – Boyhood

Best actor, drama
Steve Carell – Foxcatcher
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
David Oyelowo – Selma
Eddie Redmayne – The Theory of Everything

Best supporting actress
Patricia Arquette – Boyhood
Jessica Chastain – A Most Violent Year
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep – Into the Woods

Best actress, drama
Jennifer Aniston, Cake
Felicity Jones, The Theory of Everything
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

Best actor, comedy or musical
Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel
Michael Keaton – Birdman
Bill Murray – St. Vincent
Joaquin Phoenix – Inherent Vice
Christoph Waltz – Big Eyes

Best animation
Big Hero 6
The Book of Life
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
The LEGO Movie

Best screenplay
Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Gillian Flynn – Gone Girl
Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo – Birdman
Richard Linklater – Boyhood
Graham Moore – The Imitation Game

Best foreign language film
Force Majeure
Gett: The Trial of Viviane Amsalem
Ida
Leviathan
Tangerines

 

TELEVISION

Best series, drama
The Affair
Downton Abbey
Game of Thrones
The Good Wife
House of Cards

Best actress, drama series
Claire Danes – Homeland
Viola Davis – How to Get Away with Murder
Julianna Margulies – The Good Wife
Ruth Wilson – The Affair
Robin Wright – House of Cards

Best actor, drama series
Clive Owen – The Knick
Liev Schreiber – Ray Donovan
Kevin Spacey – House of Cards
James Spader – The Black List
Dominic West – The Affair

Best series, comedy or musical
Girls
Jane the Virgin
Orange is the New Black
Silicon Valley
Transparent

Best actress, comedy or musical series
Lena Dunham – Girls
Edie Falco – Nurse Jackie
Gina Rodriguez – Jane the Virgin
Julia Louis Dreyfuss – Veep
Taylor Schilling – Orange Is the New Black

Best actor, comedy or musical series
Don Cheadle – House of Lies
Ricky Gervais – Derek
Jeffrey Tambor – Transparent
Louis CK – Louie
William H. Macy – Shameless

Best mini-series or TV movie
Fargo
The Missing
True Detective
The Normal Heart
Olive Kitteridge

Best actress, mini-series or TV movie
Maggie Gyllenhaal – The Honorable Woman
Jessica Lange – American Horror Story: Freak Show
Frances McDormand – Olive Kitteridge
Frances O’Connor – The Missing
Allison Tolman – Fargo

Best actor, mini-series or TV movie
Martin Freeman – Fargo
Woody Harrelson – True Detective
Matthew McConaughey – True Detective
Mark Ruffalo – The Normal Heart
Billy Bob Thornton – Fargo

Best supporting actress
Uzo Aduba – Orange is the New Black
Kathy Bates – American Horror Story: Freak Show
Joanne Froggatt – Downton Abbey
Allison Janney – Mom
Michelle Monaghan – True Detective

Best supporting actor
Matt Bomer – The Normal Heart
Alan Cumming – The Good Wife
Colin Hanks – Fargo
Bill Murray – Olive Kitteridge
Jon Voight – Ray Donovan