Ishte qendra e shpërthimit të koronavirusit / Wuhan fillon testimin e 11 mln banorëvem, radhë kilometrike qytetarësh

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Autoritetet shëndetësore kineze kanë filluar të testojnë miliona njerëz në Wuhan, pasi qyteti që dikur ishte qendra e shpërthimit të koronavirusit raportoi një grup të vogël infeksionesh.

Zyrtarëve nëpër rrethe të ndryshme u tha që të fillojnë testimin e grupeve kryesore të banorëve që nuk ishin testuar akoma dhe të përfundojnë punën brenda 10 ditësh.

Wuhan do të kryejë teste për të gjithë në qytet, me qëllim që të marrë një numër të qartë të çështjeve asimptomatike ndërsa bizneset dhe shkollat rihapen.

Agjensia shtetërore e lajmeve, Xinhua, raportoi të enjten se përparësi do t’u jepej banorëve që nuk ishin testuar më parë, njerëzve në komplekset e banimit që kishin raste të mëparshme dhe prona të vjetra ose me popullsi të dendur.

Në një bllok banimi, më shumë se 2,000 njerëz u testuan të martën.

Një video e postuar tregon radhë të gjata të banorëve, duke pritur të hynin në çadrat e përkohshme të vendosura brenda bazave.

Burimijava news
Artikulli paraprakEdison Ypi tallet keq me mbrojtësit e Teatrit: Po duan të na mbushin mendjen se ku*vi lejonte të bëhej art
Artikulli tjetërOperatorët celularë rritën investimet gjatë vitit të kaluar