Nga “Stranger Things” tek “Grey’s Anatomy”, ja serialet që pritet të rikthehen në ekranin e vogël pas pandemisë

Në vijim të rihapjes pas pandemisë, të gjitha rrjetet më të rëndësishme po tregohen të kujdesshëm për fillimin e sezonit të ri, duke reduktuar investimet për produksione të reja për ekranin e vogël. Dhe për të rifilluar punën aty ku kishte ndalur nga gjendja e emergjencës, rrjetet kryesor janë përqendruar kryesisht në vazhdimësine e serialeve të njohura që gëzojnë audiencë.

Nëse Cbs është i fokusuar në prodhimin e paketës së NCIS me Mark Harmon, “NCIS: Los Angeles” dhe “NCIS: New Orleans”, kanali Abc ka komunikuar rikthimin e serialit cult “Grey’s Anatomy” ndërsa Fox do të vazhdojë me The Simpsons. Hbo do të vazhdojë me produksioni e sezonit të katërt të “Westworld” ndërsa Netflix do të përqendrohet tek “Stranger Things” dhe “The Crown”, Apple tv me “The Morning Show”.

Rrjeti Cbs ka komunikuar rinovimin e serialeve të mirënjohur si “Blue Bloods”, “Bull”, “The Good Fight”, “Swat” dhe NCIS me “NCIS: Los Angeles” dhe “NCIS: New Orleans”. Gjithashtu sezon i ri edhe për reboot-in e “MacGyver”, dhe “Magnum P.I”, “Swat”, “All rise”, “Evil”, “Seal Team”. Për sa i përket zhanrit të serialit komedi rikthehen “Young Sheldon” (spin-off /prequel i “The Big Bang Theory”) dhe “Mom” me dzshen Anna Faris – Allison Janney. Rinovohen për një sezon të dytë edhe “Bob Hearts Abishola” (me Chuck Lorre) dhe “The Unicorn”.

Nbc kishte komunikuar edhe më parë rikthimin e serialit franchise “Chicago” (Fire, Med e Pd); “Law & Order: SVU” (rinovuar për tre sezone) me të shumpriturin spin-off, me protagonist personazhin Elliot Stabler që na dërgon në botën e Law & Order të Chris Meloni. Rikthehen gjithashtu “New Amsterdam”, “This Is Us”, “The Blacklist” me James Spader, dhe mamatë kriminele të “Good Girls”. Përsa i përket komedive sezone të reja edhe për “Brooklyn Nine-Nine” dhe “Superstore”.

Abc ka konfirmuar rikhimin e serialit cult “Grey’s Anatomy”, të serialit spin-off “Station 19” dhe “The Good Doctor”. Fox do të rikthej, “9-1-1” dhe spin-off “9-1-1: Lone Star”. Midis serialeve të animuar do të rikthehen “The Simpsons”, “Family Guy” dhe “Bob’s Burgers”, dhe dz produksionet e rej “Bless the Harts”, “Duncanville”.

Hbo do të vazhdojë produksionin e sezonit të katërt të “Westworld” dhe serialet “Euphoria”, “His Dark materials”, “Succession”, “Watchmen”, comedy/drama “Insecure” me të talentuarën Issa Rae, producente ekyekutive e “Black Lady Sketch Show”, e rinovuar tashmë. Cw sjellë “Riverdale”, “Supergirl”, “The Flash, Black Lightning”, “Batwoman” dhe “Nancy Drew”.

Ndërsa gjigandi i streaming tv Netflix, midis shumë titujve të rinovuar, spikasin serialet cult “Stranger Things” dhe “The Crown”, sëbashku me “Fauda”, “Locke & Key”, “Sabrina”, “Ragnarok”, “Sex Education”. Gjithashtu rikthim do të ketë edhe për “After life” me Ricky Gervais dhe “Russian Doll”, bashkautorja e të cilit, Leslye Headland është punësuar nga Disney për skenarin e serialit live action të Star Wars.

Apple tv vazhdon të përqendrojë suksesin e saj me “The Morning Show” me Jennifer Aniston, “For All Mankind” dhe “Dickinson”. Në Amazon Prime, do të rikthehet seriali i vlerësur me shumë çmime “Zonja fantastike Maisel” dhe “Bosch”, “Britannia”, “Hanna”, “Modern Love”, “Upload”, “The Boys”, dhe seriali i ri Jack Ryan (John Krasinski). Në sezonin e ri pritet të debutojnë “Young Rock” me Dwayne Johnson, “Superman & Lois”, dhe reboot i “Walker, Texas Ranger” ku në rolin e luajtur nga Chuck Norris, do të gjejmë Jared Padalecki (“Supernatural”).