“Paraziti”, triumf në “Oscar”/ Për herë të parë një film i huaj shpallet më i miri

Surprizë në natën e oskarëve 2020. Në Los Angeles, pavarësisht pjesës më të madhe të parashikimeve, është kurorëzuar si filmi më i mirë, Paraziti i koreano-jugorit Bon Joon Ho, që më herët ka marrë edhe palmën e artë në Kanë.

Filmi ka fituar statujën edhe si filmi më i mirë i huaj dhe regjia më e mirë. Aktorët protagonistë më të mirë ishin Joaquin Phoenix dhe Renee Zellweger, ndërsa ata jo protagonistë, Brad Pitt dhe Laura Dern.

Ishte kjo e sivjetshmja një ceremoni vërtetë historike. Për të parën herë në fakt, një film që nuk është në gjuhën angleze rrëmben statujën më të rëndësishme të Hollivudit për filmin më të mirë. Vepra e Bong Joon Ho ka marrë në total katër oskarë.

Rene Zellweger, me rolin e Judy Garlandit në filmin Judy, të Rupert Goold, ka marrë oskarin e dytë në karrierë pas atij për Kthim në malin e ftohtë. Ajo tha se ishte krenare që kish mundur të portretizonte Judy Garland.

Ndërsa Joaquin Phoenix, i vlerësuar për rolin në Joker, ka zgjedhur të mbajë një fjalim politik.

“Duhet të luftojmë kundër idesë që një racë, një ide, është dominuese krahasuar me një tjetër. Dhurata më e madhe që më ka dhënë kinemaja është ajo që mund ti jap zë kujt nuk e ka. Ka ardhur momenti të fillojmë të bëhemi zëdhënës të kauzave të tjera”, shprehet Phoenix.

Në bilancin final; dy statuja oskar kanë shkuar për Kuentin Tarantinon dhe një herë e një kohë në Hollivud, që kishte 10 nominime dhe dy për Jokerin e Todd Philips. Për 1917, që ishte favorit para ceremonisë, shkuan dy çmime teknike, ai për kolonën zanore dhe efektet speciale, dhe fotografinë më të mirë. Pa statuja mbetën 10 kandidatë të tjerë, mes të cilëve edhe “The Irishman” i Martin Skorsese.

Ndërsa Elton John, ka marrë çmimin për këngën më të mirë origjinale në Rocketman, jacqueline durran për kostumet në Gra të vogla.

Pavarësisht 24 kandidaturave ndërkohë, Netflix, ka pësuar një zhgënjim: përveç Dern, kolosi i transmetimeve online ka fituar me dokumentarin American Factory të prodhuar nga Michelle dhe Barack Obama.

Më poshtë jua sjellim të gjithë fituesit e çmimeve Oscar për vitin 2020:
Aktorja më e mirë
Cynthia Erivo, Harriet
Renee Zellweger, Judy
Scarlett Johansson, Marriage Story
Charlize Theron, Bombshell
Saoirse Ronan, Little Women

Aktori më i mirë
Joaquin Phoenix, Joker
Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time…in Hollywood
Antonio Banderas, Pain and Glory
Adam Driver, Marriage Story
Jonathan Pryce, The Two Popes

Regjisori më i mirë
Bong Joon-ho, Parasite
Sam Mendes, 1917
Todd Phillips, Joker
Martin Scorsese, The Irishman
Quentin Tarantino, Once Upon a Time…in Hollywood

Kënga më e mirë
“I’m Standing With You” nga Breakthrough
“Into The Unknown” nga Frozen II
“Stand Up” from Harriet
“(I’m Gonna) Love Me Again” nga Rocketman
“I Can’t Let You Throw Yourself Away” nga Toy Story 4
“Glasgow” nga Wild Rose

Kolona zanore Joker
Little Women
Marriage Story
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker

Filmi më i mirë ndërkombëtar
Franca, Les Miserables
Maqedonia e Veriut, Honeyland
Polonia, Corpus Christi
Koreja e Jugut, Parasite
Spanja, Pain and Glory

Makijazhi dhe stili
Bombshell
Joker
Judy
Maleficent: Mistress of Evil
1917

Efektet vizuale
Avengers: Endgame
The Irishman
The Lion King
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker

Editimi
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Ford v Ferrari
Parasite

Kinematografia
Roger Deakins, 1917
Rodrigo Prieto, The Irishman
Lawrence Sher, Joker
Jarin Blaschke, The Lighthouse
Robert Richardson, Once Upon a Time…in Hollywood

Miksimi i zërit
Ad Astra
Joker
1917
Ford v Ferrari
Once Upon a Time…in Hollywood
Editim i zërit
1917
Ford v Ferrari
Joker
Once Upon a Time…in Hollywood
Star Wars: The Rise of Skywalker
Aktorja më e mirë në rol dytësor
Laura Dern, Marriage Story
Florence Pugh, Little Women
Margot Robbie, Bombshell
Kathy Bates, Richard Jewell
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

Dokumentari i shkurtë
In the Absence
Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
Life Overtakes Me
St. Louis Superman
Walk Run Cha-Cha
Dokumentari
American Factory
The Cave
The Edge of Democracy
For Sama
Honeyland

Kostumografia
Sandy Powell & Christopher Peterson, The Irishman
Mark Bridges, Joker
Arianne Phillips, Once Upon a Time…in Hollywood
Jacqueline Durran, Little Women
Mayes C. Rubeo, Jojo Rabbit

Dizajn produksioni
Once Upon a Time…in Hollywood

The Irishman

1917

Jojo Rabbit

Parasite

Filmi i shkurtë aksion
Brotherhood
Nefta Football Club
The Neighbors’ Window
Saria
A Sister
Skenari më i mirë i adaptuar
Steven Zaillian, The Irishman
Greta Gerwig, Little Women
Taika Waititi, Jojo Rabbit
Anthony McCarten, The Two Popes
Todd Phillips & Scott Silver, Joker

Skenari më i mirë origjinal
Rian Johnson, Knives Out
Noah Baumbach, Marriage Story
Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns, 1917
Quentin Tarantino, Once Upon a Time…in Hollywood
Bong Joon-ho, Parasite

Filmi i shkurtë i animuar
Dcera (Daughter)
Hair Love
Kitbull
Memorable
Sister
Filmi i animuar
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Klaus
Missing Link
Toy Story 4

Aktori më i mirë në rol dytësor
Brad Pitt, Once Upon a Time…in Hollywood
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
Anthony Hopkins, The Two Popes
Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood

Filmi më i mirë
1917
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time…in Hollywood
Parasite
Ford v Ferrari

 

Top Channel