Shqipëria performon e dyta në natën finale të Eurovision, zbuloni rendin e performancave të së shtunës!

Objektivin kryesor, Jonida Maliqi e arriti. Këngëtarja shqiptare bindi jurinë dhe votuesit evropian të Eurovision Song Contest, që këtë vit zhvillohet në Tel Aviv.

“Ktheju Tokës”, që në dhjetor të vitit të kaluar fitoi Festivalin e këngës në Shqipëri, nuk vinte si favorite për kalimin në finale, sipas parashikimeve të ekspertëve, por arriti të bind falë një performancë bindëse dhe pa gabime të Maliqit, ndërkohë që problemet me intonacionin kanë qenë të vazhdueshme për shume nga konkurrentët e tjerë.

Maliqi sipas shortit të hedhur sot do të performojë e dyta, një pozicion i mirë që tradicionalisht tërheq vëmendjen e publikut dhe mund t’ i sigurojë asaj dhe Shqipërisë një vend dinjitoz në klasifikim.

Në finalen e nesërme pritet me padurim nga fansat e festivalit edhe paraqitja në skenë e yllit Madonna, pas disa polemikash që e kishin vënë në dyshim praninë në Izrael.

Vendet e kualifikuara, sipas rendit e performancës në finalen e së shtunës

 1. Malta
 2. Shqipëria
 3. Republika Ceke
 4. Gjermania
 5. Rusia
 6. Danimarka
 7. San Marino
 8. Maqedonia e Veriut
 9. Suedia
 10. Sllovenia
  11 Qipro
 11. Holanda
 12. Greqia
 13. Izraeli
 14. Norvegjia
 15. Mbretëria e Bashkuar
 16. Islanda
 17. Estonia
 18. Bjellorusia
 19. Azerbajxhani
 20. Franca
 21. Italia
 22. Serbia
 23. Zvicra
 24. Australia
 25. Spanja

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.