UEFA Super Cup ekskluzivisht në Tring dhe Vizion Plus

Superkupa e UEFA-s 2016 do te jete e 41-ta ne historine e UEFA Super Cup, nje event I pervitshem futbollistik organizuar nga UEFA, I cili perballe dy ekipet fituese te kompeticioneve Europiane per klube, UEFA Champions League dhe UEFA Europa League.Ndeshja e ketij viti eshte ajo mes Real Madrid, fituesi i sezonit 2015/16 te UEFA Champions League, dhe Sevill, fituese e sezonit 2015/16 te UEFA Europa League, duke regjistruar keshtu perballjen e trete radhazi te Superkupes me ngjyra spanjolle. Takimi do te luhet ne Lerkendal Stadion te Trondheim, Norvegji, me 9 Gusht 2016.
Lerkendal Stadion u caktua si stadiumi ku do te luhet UEFA Super Cup 2016 nga Komiteti Ekzekutiv I UEFA-s I mbledhur me Nion, Zvicer me 18 Shtator 2014. Kjo do jete finalja e pare e UEFA-s e zhvilluar ne Norvegji.
Lerkendal Stadion u inagurua me 10 Gusht 1947, si nje impiant ku do te organizoheshin aktivitetet kryesore futbollistike dhe ato atletike ne Trondheim. Ky eshte stadium ku luan Rosenborg BK. Stadiumi ka nje kapacitet prej 21,166 spektatoresh, duke e renditur si stadiumin e dyte me te madh ne Norvegji.

Ekskluzivisht ne Tring dhe Vizion Plus, me date 9 Gusht, ora 20:45.