Youtube mbyll Arkiva Shqip!

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Platforma më e madhe në internet e shërbimit të video sharing, Youtube ka mbyllur kanalin shqiptar të Arkiva Shqip. Arsyeja, ankesat e vazhdueshme për shkeljen e të drejtës së autorit nga Arkiva Shqip ndaj artistëve Florian Mumajesi, Ervin Gonxhi. Por ajo cfare habit publikun eshte fakti se si eshte i mundur nje veprim i tille nga artistet, kur keta te fundit kane nenshkruar me kompanine Acromax GmbH nje kontrate per shfrytezimin e materialeve te tyre ne Youtube, kundrejte nje pagese te percaktuar nga te dy palet. Pikerisht kanali Youtube i shtepise se produksionit, Threedots te Flori Mumajesit, mbrohet nga Arkiva Shqip e cila vepron ne emer te kompanise se Aldor Ninit, Acromax me seli ne Gjermani qe aktualisht rezulton e bllokuar. Si pasoje e ketij bllokimi, me shume se 600 artiste qe administrohen nga Arkiva Shqip ne Youtube, jane penalizuar duke mos qene me te disponueshem online me materialet e tyre.

arkiva-shqip-bllokuar

Stafi yne eshte munduar t’i jap nje pergjigje kesaj dileme dhe ketij veprimi te ndermare nga artistet Flori Mumajesi dhe Ervin Gonxhi. Jave me pare ne gazeten Panorama, Z. Aldor Nini (Drejtori i Përgjithshëm i Acromax) akuzoi kengetarin Flori Mumajesin për borxhe të pashlyera ndaj kompanise, ne emer te emisiont “Thumb” ne pronesi te kengetarit. Kjo ka çuar ne prishjen e kontrates per kanalin Nitro Shqip. Artikullin mund ta lexoni te plote këtu.

Ky veprim mesa duket i ka acaruar mardheniet midis artisteve dhe kompanise duke i detyruar t’i drejtohen Youtube, i cili ka reaguar me bllokimin e kanalit te Arkiva Shqip duke shkaktuar nje dem kundrejt artisteve dhe programeve televiziv qe mbrohen nga kjo kompani. Nderkohe, ne faqen zyrtare te Arkiva Shqip ne fb eshte publikuar nje status qe informon per ngjarjen dhe qe stafi i tyre eshte duke punuar per rikthimin kanalit online shume shpejt.