Festivali i 53 i Këngës në RTSH ka publikuar emrat e këngëtarve pjesëmarrës qe do të ngjiten në skenën gjigande të Pallatit të Kongreseve në datat 26, 27 dhe 28 dhjetor. Janë plotë 28 këngëtarë pretendentë për të fituar çmimin e parë, falë të cilit triumfuesi do të ketv mundësinë për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovizion në Vjenë të Austrisë. Emra të njohur dhe të tjerë rinjë do të prekin magjinë e eventit muzikor të vitit. Pretendete e fortë për çmimin e parë është padyshim Elhaida Dani, e cila pasi pushtoi Italinë me zërin e saj në The Voice of Italy, i rikthehet festivalit këtë vit. Një pjesëmarrje jo e zakontë është ajo e aktorit Enver Petrovci, i cili pasi tiumfoi në vallzim në Dancing with the Stars 2, ka vendosur të sfidojë veten edhe në këndim. Ky edicion sheh pjesëmarrjen e shumë emrave të rinj të cilët kanë dalë nga spektaklet talent show si Venera Lumani, Erga Halilaj, Jozefina Simoni, Marsela Cibukaj, Sigi Bastri & Florent Abrashi etj. Me interes është edhe rikthimi në Shqiperi i Linda Halimit, e larguar prej disa vitesh në Amerikë.

Emrat e artistëve në garë:

 1. Altin Goci
 2. Agim Poshka
 3. Ana Gramo
 4. Andos Sinani
 5. Besa Krasniqi
 6. Besjana Mehmedi & Shkodran Tolaj
 7. Bojken Lako Band
 8. Elahida Dani
 9. Emi Bogdo
 10. Enver Petrovci
 11. Enxhi &Xhejn Kumrija
 12. Erga Halilaj
 13. Grupi Aurora
 14. Grupi Offchestra
 15. Gjergj Leka
 16. Jozefina Simoni
 17. Julian Gjojdeshi
 18. Kelly
 19. Klajdi Musabelliu
 20. Kozma Dushi
 21. Linda halimi
 22. Marsela Cibukaj
 23. Mjellma Berisha
 24. Rezarta Smaja
 25. Revolt Klan
 26. Saimir Braho
 27. Sigi Bastri & Florent Abrashi
 28. Venera Lumani