Fauci: Pandemia e COVID-19 nuk do të vazhdojë për shumë gjatë

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

COVID nuk do të jetë një pandemi për “shumë më gjatë” falë përparimit të shpejtë në zhvillimin e vaksinave, sipas Anthony Fauci, zyrtari i SH.B.A i sëmundjeve infektive.

Koronavirusi megjithatë mund të mbetet endemik për një kohë të gjatë, tha drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në Sh.B.A. tha pas një ngjarje të organizuar nga Chatham House.

Fauci foli pasi Pfizer Inc. dhe BioNTech SE raportuan në fillim të kësaj jave se vaksina që ata po zhvillojnë është më shumë se 90 përqind e efektive, sipas rezultateve paraprake të një studimi të gjerë.

“Sigurisht që nuk do të jetë pandemike për shumë më gjatë, sepse besoj se vaksinat do ta kthejnë këtë”, tha Fauci. “Vaksinat do të na ndihmojnë. Ajo që duhet të bëjmë është të varemi dhe të vazhdojmë të dyfishojmë masat e shëndetit publik “.

Në përgjithësi, një pandemi përcaktohet si një infeksion që vë në rrezik popullsinë globale, ndërsa një sëmundje endemike është ajo që përhapet në disa zona dhe jo në të tjera.

Një mutacion i virusit i zbuluar në disa vizon danez ndoshta nuk do të rrezikojë zhvillimin e vaksinave, tha Fauci. Javën e kaluar, Danimarka zbuloi se kishte gjetur një variant të virusit që zyrtarët kishin frikë se mund të ishte aq përçarës saqë justifikoi urdhërimin e shfarosjes së popullsisë të vizonave të vendit prej 17 milion kafshësh.

Shqetësimet u ngritën për mutacionin sepse ndodhi në proteinën spike të virusit, të cilën synojnë vaksinat.

Fauci tha se përfundimet e tij u bazuan në kërkimet fillestare nga shkencëtarët në Sh.B.A. Ndërsa mutacioni ndoshta nuk do të kompromentojë vaksinat, ai mund të krijojë probleme për trajtimet e virusit, të tilla si antitrupat monoklonalë, tha ai.

Artikulli paraprakNë dukje engjëllore, ja kush është infermierja që vrau 8 foshnja
Artikulli tjetër“Për’Puthen”, dy djem pjesëmarrës pezullohen nga emisioni