Festivali i 58-të i Këngës në RTSH, juria përzgjedh 20 këngëtarët pjesëmarrës

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Festivali i 58-të i këngës në RTSH, tashmë ka marrë formë të plotë. Juria e Festivalit, e drejtuar nga muzikanti i njohur Zhani Ciko, ka përcaktuar të enjten pjesëmarrësit e këtij eventi mbarëkombëtar, një nga sfidat më të mëdha për çdo këngëtar shqiptar brenda dhe jashtë kufijve. Komisioni ka bërë një punë skrupuloze në përzgjedhjen e këngëve dhe këngëtarëve. Në listën e këngëtarëve bien në sy emra të njohur, të vjetër dhe të rinj, të cilët me krijimet e tyre pritet të pasurojnë fonditn e RTSH dhe të ngrenë më lartë këngën shqiptare. Mes tyre do të jetë edhe fituesi i cili do të përballojë edhe sfidën e Eurovizion-it i cili zhvillohet në Rotterdam, Hollandë, në maj 2020.
Aktiviteti më i rëndësishëm i RTSH-së i cili përmbyll edhe kalendarin artistik vjetor, këtë herë do të ketë për regjisore Vera Grabockën, si dhe drejtuese spektakli, Alketa Vejsiun. /web.rtsh

Lista e konkurrentëve

 1. Albërie Hadërgjonaj
 2. Aldo Bardhi
 3. Arilena Ara
 4. Bojken Lako
 5. Devis Xherahu
 6. Eli Fara & Stresi
 7. Elvana Gjata
 8. Era Rusi
 9. Gena
 10. Genc Tukiqi
 11. Kanita Suma
 12. Kamela Islamaj
 13. Kastro Zizo
 14. Olta Boka
 15. Renis Gjoka
 16. Robert Berisha
 17. Sara Bajraktari
 18. Tiri Gjoci
 19. Valon Shehu
 20. Wendi Mancaku