Ja pse Roberti I lyen thonjtë!

Të gjithë flasin për Robert Aliajn, Artistin I cili sidomos javët e fundit është bërë nje nga emrat më të përfolur sidomos javët e fundit për rrebelimin e tij ndaj “Dance With Me” ku është edhe anëtar I jurisë. Roberti është një nga personat publik më të çuditëshëm ndaj publikut, kjo për shkak të stilit të tij tepër ekstravagant, veçanërisht lyerjen e thonjëve.

Por si I precepton ai këtë gjë?

THONJTE, SIMBOL PASIONI DHE REBELIZMI.

PRAKTIKAT ESTETIKE MASHKULLORE JANE MIJRA VJEÇARE, MUND TI GJENI AKOMA TEK ELITAT SOCIALE HISTORIKE.

LYERJA E THONJVE SIMBOLIZON NJE SENS EKSTREM TE ESTIMES PER VETEN TENDE, SIMBOLIZON RENDESINE E KAPACITETEVE TE TUA.
GREKET E LASHTE E KONCEPTONIN RRACEN HUMANE TE LIDHUR ME THONJTE. PLATO ME HUMOR E KA PERCAKTUAR RRACEN NJEREZORE SI: DY PULPËSH PA KRAHE FLUTURUES, POR I PAISUR ME THONJ (PLATYONCHOS)
MENYRA HEGJEMONISTE FEMERORE E TE MENDUARIT RRETH BUKURISE DHE DIZAJNIT, ESHTE NJE MENTALITET I PRAPAMBETUR QE NUK LEJON HAPESIRE PER ME TEPER DRITE.

UNE MENDOJ QE KA TE BIJE ME CLASS-in, ETIKEN, MOSHEN. TE PAKTEN NGA PERSPEKTIVA E IDEALIZIMIT. THONJTE E LEMUAR JANE NJE TREGUES SHTAZARAK, SEPSE SIMBOLIZOJNE KTHETRAT E PERGJAKSHME QE SHERBEJNE DHE PROMOVOJNE ASPEKTIN GRABITQAR, OSE REBELIZMIN, INTELIGJENCEN. TEK UJQERIT PSH. BIOLOGET ME PARE MENDONIN QE NJE KOPE UJQERISH FEMRA, MUND TE SUNDOHEJ VETEM NGA NJE UJK MASHKULL, POR SOT NE E DIME QE KOPETE UDHEHIQEN NGA NJE ÇIFT UJQISH, SEPSE ATA KANE NJE PERCEPTIM NJEREZOR PER GJINITE NE MENDJEN E TYRE

POR DUA TE DI SI FUNKSINON NE SHOQERINE TONE?
JANE THONJTE E TRASHE DHE TE PISTE PROVE VIRILITETI? DHE ÇFARE DUHET TE BEJE NJE GRUA SHQIPTARE PER TE APROVUAR KENDVESHTRIMIN E SAJ PER BUKURINE, SHENDETIN?
APO KETU ESHTE AKOMA E PAZAKONTE PER GJININE ESAJ TE GRUSHTOJE?

NDOSHTA KY MULTI REALITY APPROACH NA FRIKESON DHE NA BEN SKEPTIKE. VLERAT UNIVERSALE DHE FAKTET FIZIKE NUK DUHET TE JENE TE PAARRITSHME DHE TE LIMITUARA.
KJO MUND TE NENKUPTONTE ATOMIZIMIN E REALITETIT.

NE PRAKTIKAT E MAGJISTAREVE, SHUME OBJEKTE DUKSHEM TE RENDOMTA, KONSIDEROHESHIN ME VIRTUTE MAGJIKE DHE MISTIKE.
NDERKOHE TE TJERE, TE BAZUAR NE MORFOLOGJI, I JEPNIN THONJVE NJE VIRTUT MASHKULLOR, PHALLIC, AFTESI PER TI LIDHUR GJERAT ME NJERA TJETREN PER MIRE OSE KEQ. SIGURISHT QE ÇDO PJESE E REALITETIT MUND TE JETE ME SHUME SE NJE PERCEPTIM INDIVIDUAL.

ATEHERE, ÇFARE ESHTE ME BURRERORE, E NDERSHME DHE FISNIKE, PER JU? NJE DEPUTET, AVOKAT, BANKIER, MINISTER, PROKUROR, GJYQTAR, KRYETAR PARTIE, SENATOR, DOKTOR, PRESIDENT I KORRUPTUAR, HAJDUT DHE KRIMINEL, ME KRAVATE DHE KOSTUM GRI FIRMATO?
REFUZIMI PER TE PRANUAR VETEVETEN NA KA BERE NE SHQIPETAREVE KOMBIN ME INFERIOR DHE ME TE MARGJINALIZUAR TE EVROPES.

IMA