Nesër temperaturat zbresin nën 0 në zonat e ulëta, borë në këto vende, ç’do ndodhë me përmbytjet

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka bërë parashikimin e motit për ditën e sotme dhe nesërme në vendin tonë. Sipas IGJEUM, nivelet në lumenjtë Drin dhe Buna do të vazhdojnë të jenë të larta duke shkaktuar edhe probleme me përmbytje.

Bazuar në përllogaritjet e bëra lumi Buna do të tërhiqet nesër në shtratin natyror, ndërsa edhe Vjosa do ketë rënie të ndjeshme të prurjeve përgjatë ditës së sotme. IGJEUM bën me dije se lumenjtë e tjerë nuk paraqesin rrezikshmëri nga përmbytjet. Sot dhe nesër priten reshje të dobëta në të gjithë qarqet, ndërsa në zonat malore mbi 600 m mbi nivelin e detit priten reshje dëborë.

Sa i përket temperaturave, ato pritet që të variojnë nga 4 / 10 °C në zonat bregdetare, në vendet e ulëta: 1 / 8 °C, ndërsa në vendet malore: -6 / 4 °C . Era pritet të jetë e lehtë deri mesatare kryesisht në bregdet dhe në vendet malore.