COVID-19/ 707 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

HOUSTON, TX - DECEMBER 11: (EDITORIAL USE ONLY) Medical staff member Gabriel Cervera Rodoriguez stands and takes a moment by a deceased patient wrapped in a body bag in the COVID-19 intensive care unit (ICU) at the United Memorial Medical Center on December 11, 2020 in Houston, Texas. According to reports, Texas has reached over 1,400,000 cases, including over 23,950 deaths. (Photo by Go Nakamura/Getty Images) Medical staff member Gabriel Cervera Rodoriguez stands next to a deceased patient in the Covid-19 Intensive Car Unit of United Memorial Medical Center on December 11 in Houston, Texas. Go Nakamura/Getty Images

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

707 raste të reja, 4 viktima dhe 439 të shëruar.

Ky është bilanci i Covid 19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas asaj që informon Ministria e Shëndetësisë, gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 3307.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

267 raste në Tiranë, 53 raste në Durrës, 34 raste në Elbasan, 30 raste në Vlorë, 22 raste në Berat, 20 raste në Fier, 19 raste në Lezhë, 18 raste në Sarandë, 17 raste në Shkodër, 16 raste në Korçë, 15 raste në Lushnje, 13 raste në Pukë dhe në Librazhd, 12 raste në Krujë, Kurbin, 11 raste në Kukës dhe Kamëz, 9 raste në Gjirokastër dhe Delvinë, 8 raste në Mallakastër, Shijak, Kuçovë,7 raste në Kavajë, Pogradec, Dibër, 5 raste në Gramsh, Vorë, Mat, 4 raste në Vau i Dejës, Belsh, Malësi e Madhe, Cërrik, 3 raste në Divjakë, Prrenjas, Bulqizë, Peqin, Konispol, 2 raste në Tropojë, Skrapar, Patos, Poliçan, 1 rast në Has, Mirditë, Tepelenë, Ura Vajgurore, Selenicë, Roskovec, Memaliaj.

SITUATA NË SPITALE

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 268 pacientë, 29 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

VIKTIMAT
Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 4 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 2 qytetarë nga Tirana, 1 qytetare nga Lushnja, 1 qytetar nga Fieri, të moshave 76-89 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 439 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 38,860 që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika (13 Janar 2021)
Raste të reja ditore 707
Të shëruar në 24 orë 439
Të shtruar në spitale 268
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 3307

Testime totale 300,413
Raste pozitive 65,334
Raste të shëruara 38,860
Raste Aktive 25,218
Humbje jete 1256

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 14542
Fier 1819
Shkodër 1384
Durrës 1363
Lezhë 998
Vlorë 1028
Korçë 934
Elbasan 968
Berat 812
Dibër 536
Gjirokastër 461
Kukës 373

BurimiOraNews
Artikulli paraprakI riu i vë zjarrin shtëpisë, përfshihet nga flakët edhe banesa e fqinjit. Disa persona të asfiksuar në Elbasan
Artikulli tjetërU largua nga ‘Klanifornia’, Lisa Kujofsa flet për arsyet e këtij vendimi