“Risitë” e Agon Channel!

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Kur gati një vit më parë televizioni më i ri Agon Channel, na bombardoi me promot telvizive, billbordet e afishuara kudo në kryeqytet dhe blerjet e disa prej emrave më të rëndësishëm të televizionin shqiptar, shpresuam se do të sillte një revolucion në tregun mediatik vëndas. Por ajo cfarë po shohim sot në ekranin e Agon Channel, nuk eshte as me pak dhe as me shume, se ajo cfare kanalet qe numerohen si milingona në vendin tonë, na ofrojnë cdo ditë! Asgjë e re dhe origjinale, programe të huazuara nga televizioni italian dhe pa përmbajtje. Disa emisione, qe sjellin vërdalle personazhe italiane si të ftuar special në çdo puntate, personazhe që gjenerata e re vështire t’i njohë.

“Hit Play” apo “Heart Attack”, formate italiane që ju ka kaluar koha dhe që nuk kanë më vemendjen e publikut. Emisioni “C’a thu?!”, nuk kemi arritur akoma të kuptojmë nevojën për një program të tillë, misioni i te cilit prej 12 vitesh përmbushet nga programi Fiks Fare. Nuk mund të lëmë pa përmendur emisionin e gazetares Sonila Meço, “Kontrata”, versioni shqiptar i intervistave të prezantueses Barbara D’urso në Canale 5. Me sa kuptojmë pjella e Agon Channel nuk është gjë tjetër veçse endrra e pa realizuar në vendin e tij e Francesco Becchetti-it, i cili ka zgjedhur Shqipërine si tregun më të aksesueshem mediatik për projektet e tij nostaligjike. Rezultati, disa programe, staf kompetent por asgjë e re, programe të lodhura që na bëjnë të dyshojmë dhe të pyesim akoma: “A e keni parë Agon Channel?”

Che-Tempo-Che-Fazio-Mercalli

Pikërisht në rubrikën e sotme Copy | Paste kemi vendosur të trajtojmë programin, jo të ri pas dy sezoneve të suksesshme në Vizion Plus, A Show nga Adi Krasta. Çuditërisht ky program ndryshoi edhe emër all’italiana duke u zëvendesuar me “A Krasta Show”, por italianizimi nuk përfundon këtu, pasi studio dhe logo e këtij formati është kopjuar tërësisht nga programi “Che Tempo Che Fa” që transmetohet mbrëmjeve çdo të shtunë dhe të diel në Rai 3 dhe prezantohet nga Fabio Fazio, nga viti 2003.

E mo Adi edhe ti, tek i cili kishim shpresat për një ndryshim re viktimë e Agon Channel dhe kopjeve të panumërta të televizioneve shqiptare!!!

 

Artikulli paraprakÇfarë duhet të dini para se të fillojnë çmimet AMA 2013…
Artikulli tjetërAMERICAN MUSIC AWARDS 2013: Fituesit