5 filmat që duhet të shihni këtë Halloween

Hej, erdhi Halloween-i! Festa që në fakt, të jemi realistë, në shqipëri është më tepër një arsye për tu maskuar e për të shkuar në party, për tu argëtuar sadopak, por kur nuk ia dim dhe aq shume kuptimin. Por a e keni menduar një festë pa maska? Pa ato makeup-et e çuditëshme? Pa shumë harxhim?

Hmmm… ne e kemi një sugjerim! Rri në shtëpi, hap televizorin ose kompjuterin, futu në batanije, mbyll dritaret dhe shiko filma që vërtet mund të të sjellin andrenalinën e një Halloween të vërtet.

Më poshtë kam kërkuar shumë dhe më në fund arrita të kategorizoj 5 alternativa shumë të mira filmash për tu argëtuar në një formë më ndryshe se të tjerët këtë halloween:


1.Don’t Breathe
— Mund t’a konsideroj si një ndër filmat më horror të prodhuar për kët vit, i cili nuk del nga forma tradicionale e të qënit i frikësuar. Me aktor kryesor Stephen Lang, është ai që e ka vënë këtë prodhim si një ndër filmat që nuk duhet lënë pa u parë për këtë vit. Filmi flet për aventurën e tre hajdutëve të cilët hyjnë në shtëpinë e një të verbëri por që në fakt asgjë nuk është ashtu siç duket!

Shiko Don’t Breathe me titra SHQIP në IMA TV – KLIKO KETU


2. Hush
— Ky prodhim i Netflix me një buxhet rreth $70,000, i konsideruar mjaft i ulët për një prodhim kinematografik, në fakt është një film që i kalon edhe përmasat e prodhimeve me buxhet sa trefishi i tij. Performanca e Kate Siegel si një grua e verbër është vërtet e frikshme nën rolin e një gruaje që nuk mund të dëgjojë e cila përndiqet nga një vrasës psikopat në shtëpinë e saj të vetmuar. Nëse ke Netflix mund ta shohësh këtë Halloween! Por edhe ne IMA TV, linkun meposhte. 😉

Shiko Hush me titra SHQIP në IMA TV – KLIKO KËTU


3. Ouija: Origin Of Evil
—Me një buxhet vërtet shumë të madh, ia ka rritur qëllimit për të qënë i frikshëm dhe i tëmerrshëm! Kthehemi pas në 1965 në Los Angeles, ku një vejushë me dy vajza bëjnë një marifet në përpjekje për të rritur të ardhurat e biznesit të tyre, por pa dashur një mysafir jo i mirëpritur vjen në shtëpinë e tyre. Një demon do të trazojë gjithçka.

 

4. 10 Cloverfield Lane —Një nga filmat më të mirë të vitit të çdo zhanri. Duke kapërcyer përtej çdo parashikimi me një cast fantastik. 3 vera në një bunker, duke menduar se bota vërtet ka përfunduar. Filmi të fut në një enigmë dhe mëdyshje që ti nuk di çfarë të besosh, atë që sheh apo atë që është në të vërtet.

 

Shiko 10 Cloverfield Lane me titra SHQIP në IMA TV – KLIKO KËTU


5. The Witch
— Jo vetëm një nga prodhimet më të fundit të zhanrit horror, por edhe një nga prodhime të mirai cili ka mbledhur yjet e Oscar si Anya Taylor-Joy, Ralph Ineson, Harvey Scrimshaw, Kate Dickie, Ellie Grainger. Në vitin 1630 New England,një fermer, gruaja dhe katër fëmijët e tij pushtohen nga hidhërimi kur djali i vogël i familjes Samuel papritmas zhduket. Familja fajëson Thomasin, vajzën më të madhe,e cila ishte duke e parë djalin kur ai u zhduk. Me dyshim dhe paranojë në rritje,binjakët Mercy dhe Jonas e shohin Thomas si një të viktim e magjisë së zezë.

Shiko The Witch me titra SHQIP në IMA TV – KLIKO KËTU

 


Copyright IMAlbania.com