Ahmad Soufi vdiq në Iran: “Në moshën 138 vjeç ai ishte njeriu më i moshuar në botë

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Ahmad Soufi sipas kartës së tij të identitetit lindi në 28 Shkurt 1882 dhe sipas agjencisë së lajmeve Irna ai vdiq të Mërkurën në moshën 138 vjeç. Plaku vdiq në provincën perëndimore të Kurdistanit, afër kufirit me Irakun. Sidoqoftë, burri nuk ishte njohur zyrtarisht si jetëgjatësia në botë.

Ahmad Soufi, i cili sipas dokumenteve të tij zyrtare ishte 138 vjeç, vdiq në Iran. Sipas raporteve të ndryshme të mediave ndërkombëtare, duke cituar agjencinë shtetërore Irna, mbi 100 vjeç ishte burri më i moshuar në Iran dhe më i moshuari në botë me 138 vjeç. Agjencia e lajmeve Irna thotë se Ahmad Soufi vdiq të Mërkurën, 18 Nëntor, “në moshë të thyer”.

Një anëtar i pakicës Kurd, Soufi dyshohet se vdiq në Saqqez, në provincën perëndimore të Kurdistanit, afër kufirit me Irakun. Kurdët njihen në Iranin për disa qindvjeçarë.

Artikulli paraprakGjobitet se doli nga shtëpia gjatë karantinës, është i pastrehë
Artikulli tjetërPse nuk duhet të karikoni telefonin tuaj në makinë, zbuloni arsyen