“Avatar”: Produksioni zbulon datat e zyrtare të 5 sequel-eve të Filmit!

Avatar (2009) Sam Worthington and Zoe Saldana CR: WETA

James Cameron është duke filmuar, dhe tashmë Avatar, filmi që goditi historikish “box office” me të ardhura prej 2.7 Bilion $ është duke ardhur së shpejti me katër sequel.

Ka qënë 20th Century Fox, ajo që ka njoftuar nisjen e punës për sequel-et e rinj të Avatar nëpërmjet faqes zyrtare të filmit në Facebok: “Udhëtimi vazhdon më 18 Dhjetor 2020, 17 Dhjetor 2021, 20 Dhjetor 2024 dhe 19 Dhjetor 2025!”– është shprehur produksioni i Avatar.

Në fakt, sequel-i i parë pritej të kishte daljen e parë në Dhjetor 2014, më pas u shty për në 2016 dhe më në fund mori datën zyrtare.

Filmat janë duke u prodhuar në Lightstorm në Zelandën e Re me Joni Landau dhe kastin e përbërë nga Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver, dhe Stephen Lang të gjithë të rikthyer. Skripti është shkruar nga Cameron dhe Josh Friedman, Rick Jaffa & Amanda Silver, dhe Shane Salerno.
Filmi u shfaq për herë të parë në Londër më 10 dhjetor 2009, dhe u shfaq tetë ditë më vonë në kinematë e ShBA dhe Kanadasë. Në ditën e hapjes filmi fitoi rreth 27 milion dollarë (në ShBA dhe Kanada) dhe 77 milion dollarë në javën e parë. [Në tre javët e shfaqjes në të gjithë botën, Avatar fitoi më shumë se 2 miliarde dollarë duke u bërë kështu filmi i pare me të ardhura të tilla, duke ia kaluar filmit Titanik. Avatar, u vleresua me 3 cmime Oskar ne 2010 qe ishin: Fotografia me e mire, Skenografia me mire, Efektet Speciale me te mirat./IMALBANIA.COM/

 

REKLAMA
loading...

KOMENTO

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.