Bjellorusi, një person gjobitet për pirateri televizive

Një banor i qytetit bjellorus, Gomel, është gjobitur me mbi 1.200 dollarë për piraterinë e shërbimeve të platformës ruse Tricolor DTH.

Sipas Mediasat, duke cituar Onliner, ai e hoqi mbrojtjen e përmbajtjes në dekoder dhe më pas i shiti ato për rreth 46 dollarë secila.

Dekoderët në fjalë i lejonin shikuesit të shihnin kanale të tilla si Rossiya 1, First Channel, NTV, Shop 24, Fifth Channel, Rossiya 24, OTR and TV Center.

Në një incident të ngjashëm muajin e kaluar duke përfshirë edhe sulmin e pajisjeve së Trikolorit, piratët në fjalë u dënuan me dy vjet burgim.

Tricolor është kompania kryesore  pay-TV në Rusinë fqinje sa i përket numrit të abonentëve.