Nuk ofertuan në tender, Mediaset dhe TIM detyrojnë Serie A ta anullojë

Tv Cameraman and official Serie A Ball Roma 26-10-2016 Stadio Olimpico Football Calcio Serie A 2016/2017 Lazio - Cagliari Foto Andrea Staccioli / Insidefoto

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Sky është i vetmi ofertues i madh në tenderin e hapur për të drejtat e transmetimit të Serie A, pasi dy transmetuesit e tjerë privat italian Mediaset dhe Telecom Italia Media (TIM) nuk kanë hedhur asnjë ofertë ashtu siç kishin njoftuar edhe më parë.

Kjo gjë e ka detyruar Serie A të anoncoi një tjetër njoftim, se së shpejti do të lancojnë një tjetër tender për të drejtat televizive gjatë sezonit 2018-2021 duke anulluar kështu tenderin aktual.

Transmetuesi Italian TIM, më herët është shprehur se tenderi aktual është në kundërshtim me ligjin e Autoritetit të Konkurencës dhe Tregtisë.

Mediaset gjithashtu shprehu mosdakortësinë e saj me tenderin, dhe tha se nuk do të ketë asnjë interes për blerjen e tij./IMA/

Artikulli paraprakRTSH “ndez motorrat” e kanaleve digjitale në Shtator, shtohen edhe dy kanale të reja
Artikulli tjetërNis xhirimet “Kangur”, filmi që do të mbledhi personazhet më të dëgjuar të ekranit shqiptar