Golden Globes “nga shtëpia”, cilët ishin filmat, serialet dhe aktorët më të mirë të vitit!

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Ceremonia e 78-të e Golden Globes ishte një event le të themi i pazakontë, për shkak të organizimit që dukej si një mbledhje pune në “Zoom”, mbushur me vështirësi teknike të lidhjes online, megjithatë nuk munguan batutat, monologjet prekës, fituesit surprizë dhe gjithçka tjetër.

“Nomadland” u shpall drama më e mirë e vitit, ndërsa regjizorja Chloe Zhao u bë gruaja e dytë që fiton në kategorinë e saj, në një kohë të pazakontë kur për këtë çmim ishin nomimuar si asnjëherë më parë 3 gra. Satira “Borat Subsequent MovieFilm” u zgjodh si komedia më e mirë, me Sasha Baron Cohen që u shpall aktori më i mirë i kategorisë së tij.

Ndërkohë fitues u shpall edhe i ndjeri Chedwik Boseman për rolin e tij në projektin e Netflix “Ms Raindey’s Black Bottom”, çmim që u pranua nga bashkëshortja e tij, e cila tha edhe disa fjalë që rezultuan në një moment vërtetë prekës.

Edhe pse japin çmime për filmat dhe serialet, Golden Globes shihen si ceremonia që parashikon çfarë do të ndodhi me Oscars. Gjithsesi sezoni tradicional i çmimeve nuk ka atë shkëlqimin e zakonshëm, për shkak të koronavirusit, por edhe shtyrjes të publikimit të shumë filmave.

Për sa i përket serialeve, “The Crown” fitoi për herë të dytë si drama më e mirë, ndërkohë që edhe aktorët e tij, Josh O’Connor dhe Emma Corrin u shpallën fitues në kategoritë përkatëse. Komedia më e mirë u shpall “Schit’s Creek”, ndërsa drama më e mirë shkoi për “The Queen’s Gambit” dhe Anya Taylor-Joy.

Netflix shpalli gjithsej 10 fitore, përfshirë 6 tek serialet, një numër shumë më i lartë se vitet e tjera. Por edhe platofrmat e tjera si Hulu, Amazon dhe Disney plus ishin pjesë e listës.

Kjo është lista e plotë e fituesve:

Filmi më i mirë – dramë

“The Father” (Sony Pictures Classics)

“Mank” (Netflix)

“Nomadland” (Searchlight Pictures) (FITUES)

“Promising Young Woman” (Focus Features)

“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Aktorja më e mirë në një film – dramë

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”) (FITUES)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Aktori më i mirë në një film – dramë

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) (FITUES)

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

Aktori më i mirë në një film – muzikal ose komedi

Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”) (FITUES)

James Corden (“The Prom”)

Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)

Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”)

Andy Samberg (“Palm Springs”)

Filmi më i mirë – muzikal ose komedi

“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios) (FITUES)

“Hamilton” (Walt Disney Pictures)

“Music” (Vertical Entertainment)

“Palm Springs” (Neon)

“The Prom” (Netflix)

Regjisori/ja më i/e mirë – film

Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

David Fincher, “Mank”

Regina King, “One Night in Miami”

Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

Chloé Zhao, “Nomadland” (FITUES)

Miniseriali ose filmi më i mirë televiziv

“Normal People” (Hulu/BBC)

“The Queen’s Gambit” (Netflix) (FITUES)

“Small Axe” (Amazon Studios/BBC)

“The Undoing” (HBO)

“Unorthodox” (Netflix)

Aktorja më e mirë në një miniserial ose film televiziv

Cate Blanchett (“Mrs. America”)

Daisy Edgar-Jones (“Normal People”)

Shira Haas (“Unorthodox”)

Nicole Kidman (“The Undoing”)

Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”) (FITUES)

Aktorja më e mirë në rol joprotagonist në një serial, miniserial ose film televiziv

Gillian Anderson (“The Crown”) (FITUES)

Helena Bonham Carter (“The Crown”)

Julia Garner (“Ozark”)

Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)

Cynthia Nixon (“Ratched”)

Aktorja më e mirë në një rol joprotagonist – film

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

Olivia Colman (“The Father”)

Jodie Foster (“The Mauritanian”) (FITUES)

Amanda Seyfried (“Mank”)

Helena Zengel (“News of the World”)

Seriali më i mirë – dramë

“The Crown” (Netflix) (FITUES)

“Lovecraft Country” (HBO Max)

“The Mandalorian” (Disney Plus)

“Ozark” (Netflix)

“Ratched” (Netflix)

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

Another Round” (Samuel Goldwyn Films)

“La Llorona” (Shudder)

“The Life Ahead” (Netflix)

“Minari” (A24) (FITUES)

“Two of Us” (Magnolia Pictures)

Aktori më i mirë në një serial televiziv – dramë

Jason Bateman (“Ozark”)

Josh O’Connor (“The Crown”) (FITUES)

Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)

Al Pacino (“Hunters”)

Matthew Rhys (“Perry Mason”

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)

Kate Hudson (“Music”)

Michelle Pfeiffer (“French Exit”)

Rosamund Pike (“I Care a Lot”) (FITUES)

Anya Taylor-Joy (“Emma”)

Seriali më i mirë – muzikal ose komedi

“Emily in Paris” (Netflix)

“The Flight Attendant” (HBO Max)

“The Great” (Hulu)

“Schitt’s Creek” (CBC) (FITUES)

“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Aktori më i mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Don Cheadle (“Black Monday”)

Nicholas Hoult (“The Great”)

Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)

Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) (FITUES)

Ramy Youssef (“Ramy”)

Kompozimi më i mirë

Alexandre Desplat, “The Midnight Sky”

Ludwig Göransson, “Tenet”

James Newton Howard, “News of the World”

Trent Reznor and Atticus Ross, “Mank”

Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste, “Soul” (FITUES)

Kënga më e mirë – film

“Fight for You,” “Judas and the Black Messiah”

“Hear My Voice,” “The Trial of the Chicago 7”

“Io Sì (Seen),” “The Life Ahead” (FITUES)

“Speak Now,” “One Night in Miami”

“Tigress & Tweed,” “The United States vs. Billie Holiday”

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – dramë

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Emma Corrin (“The Crown”) (FITUES)

Laura Linney (“Ozark”)

Sarah Paulson (“Ratched”)

Skenari më i mirë – film

Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)

Jack Fincher – “Mank” (Netflix)

Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) (FITUES)

Florian Zeller, Christopher Hampton – “The Father” (Sony Pictures Classics)

Chloe Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Aktori më i mirë në një miniserial ose film televiziv

Bryan Cranston (“Your Honor”)

Jeff Daniels (“The Comey Rule”)

Hugh Grant (“The Undoing”)

Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)

Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”) (FITUES)

Filmi më i mirë i animuar

“The Croods: A New Age” (Universal Pictures)

“Onward” (Walt Disney Pictures)

“Over the Moon” (Netflix)

“Soul” (Walt Disney Pictures) (FITUES)

“Wolfwalkers” (Cartoon Saloon)

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Lily Collins (“Emily in Paris”)

Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)

Elle Fanning (“The Great”)

Jane Levy (“Zoey’s Extraordinary Playlist”)

Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”) (FITUES)

Aktori më i mirë në rol joprotagonist në një serial, miniserial ose film televiziv

John Boyega (“Small Axe”) (FITUES)

Brendan Gleeson (“The Comey Rule”)

Dan Levy (“Schitt’s Creek”)

Jim Parsons (“Hollywood”)

Donald Sutherland (“The Undoing”)

Aktori më i mirë në rol joprotagonist në një film

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) (FITUES)

Jared Leto (“The Little Things”)

Bill Murray (“On the Rocks”)

Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

/News31

BurimiNews31
Artikulli paraprakVIDEO | Ja si do jetë linja hekurudhore Tiranë-Rinas-Durrës
Artikulli tjetërInstituti gjerman: Kosovarët janë fajtorë për rritjen e rasteve me COVID në Gjermani