“La Repubblica” luftë “fake news” dhe portaleve “copy-paste”

Italiania “La Repubblica” duket se ka nisur një luftë ndaj atyre portaleve që publikojnë fake news, copy and paste, dhe ekzagjerimeve në titull. ata kanë publikuar një artikull në të cilën denoncohet një rrjet i tërë, kompanie një familje, e cila fokusohet në prodhimin e lajmeve të tilla.

Artikulli i publikuar në “La Repubblica” Ekziston një rrjet italian që lidh site politike, lajme, kisha, entuziazëm nacionalist dhe faqe të keqinformimit. Një sondazh i BuzzFeed zbulon dhjetëra site dhe faqe sociale, të gjitha në pronësi të së njëjtës kompani, Web365. Një kompani familjare e përbërë nga gjashtë persona, plus një ekip gazetarësh me pronarë Giancarlo Colono.

Mekanizmi është i thjeshtë: një pronar i vetëm pas dhjetëra site-ve, një llogari të vetme reklamash, shumë klikime dhe fitimi është i siguruar. Faqja në facebook e rrjetit Web365, Direttanews.it , ka rreth 3 milion like si dhe ka marrë më shumë se 5 milion shpërndarje të artikujve të saj vitin e kaluar. Jo keq për një rrjet të familjes, duke pasur parasysh se DirettaNews24 është vetëm një nga 175 sitet e kontrolluara nga Web365 e Colonus, duke filluar nga sportet me thashetheme, nga shëndeti për kafshët, nga ngjarjet aktuale, në mosmarrëveshje e basteve. Veç kësaj, vëllai i Giancarlo, Davide Colono, rezulton punonjës në një kompani tjetër, sipas BuzzFeed që i përket të njëjtës familje , e që numëron 60 faqe të tjera, NextMediaWeb. Një lidhje e vetme i lidh ato, titujt sensacionalë në faqe dhe titujt e clickbait në rrjetet sociale

Një mundim për të sjellë sa më shumë njerëz në faqe me tituj të tillë si “E pabesueshme, 10 minuta dhe tumori zhduket”, apo “Gjermani, Merkel flet dhe emigrantët kanë qytetin në dorë “,” Birmingham, qyteti më islam është duke u përgatitur për Krishtlindje “. Por ata nuk janë vetëm ekzagjerime, strategjia është shumë më komplekse. Pas mbajtjes së Facebook me lajme të rreme, faqet e rrjetit janë të përshtatura. Nuk ka më lajme të bujshme, por lajme të vërteta, të kopjuara plotësisht nga gazetat kombëtare, të cilat gjithashtu citohen, por titujt janë bërë më atraktiv. Lajmet në këtë pikë janë të gatshme, ato postohen ne rrjetet sociale me një titull sensacional, për të nxitur kureshtjen. Por pasioni i vërtetë i familjes Colona është besimi fetar. Drita e Marias, faqja e së cilës në Facebook ka 1 milion e gjysmë ndjekës, është promovuar shpesh edhe nga faqet e tjera. Mrekullitë, shfaqjet, dëshmitë. Nuk mungon edhe entuziazmi nacionalist. Një nga faqet më të njohura të rrjetit, iNeës24, ka një grup të lidhur me emrin “Prima italiani – inews24.it”.

Faqja Direttanews.it një vit më parë ndau referendumet e Matteo Salvinit. Ka gjithashtu edhe protesta kundër të drejtave të LGBT dhe kundër ligjeve anti-diskriminimit. Sot, ajo që është zbuluar nga anketa e BuzzFeed është mjaft e vogël. Faqet e Facebook dhe grupet janë mbyllur për momentin, por ata ndoshta janë duke pritur që të mos jenë më në qendër të vëmendjes. Faqet janë ende në internet, gati për tu vizituar. Redaksia Online J.Sh Shqiptarja.com

REKLAMA
loading...

KOMENTO

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.