Lajm i trishtë nga Turqia, koronavirusi i merr jetën ish-deputetit të PS-së, Marko Bello

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

As ish-deputeti i Partisë Socialiste, Marko Bello nuk ka mundur të fitojë betejën me Covid-19.

Ai ka humbur jetën në moshën 59-vjeçare në një spital në Turqi, aty ku dhe po merrte trajtim të specializuar për virusin.

Marko Bello ka qenë deputet i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë nga viti 2001-2013.

Bello ka mbajtur postin e ministrit për Integrimin Evropian dhe ministër Shteti për Koordinimin Qeveritar.

Në periudhën 1997-2000, Marko Bello ka shërbyer si ambasador i Shqipërisë në Rumani dhe më pas zv/ministër i Mbrojtjes.

Marko Bello ishte dhe një nga anëtarët themelues të Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë.