Ligji i ri mbi mediat/ Arrihet marrëveshja mes “Facebook” dhe Australisë

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Gjigandi i teknologjisë “Facebook” ka vendosur të rikthejë faqet australiane të lajmeve, duke i dhënë fund ndërprerjes 1-javore për shkak të ligjit të ri të qeverisë mbi mediat.

Konflikti Australi-Facebook ka tërhequr vëmendjen globale, ndërsa vendet si Kanadaja dhe Britania e Madhe, kanë në plan të ndërmarrin hapa të ngjashëm për të frenuar platformat dominate të teknologjisë dhe për të ruajtur diversitetin e medias.

Analisti i pavarur britanik, Richard Windsor, është shprehur se Facebook ka shënuar një fitore të madhe, duke shtuar se lëshimet e bëra garantojnë se do të jetë një biznes i zakonshëm tani e tutje, shkruan Reuters.

Australia dhe grupi i mediave sociale patën një ngërç, pasi qeveria prezantoi legjislacionin që sfidoi dominimin e Facebook dhe Alphabet Inc në tregun e përmbajtjes së lajmeve. Facebook bllokoi përdoruesit australianë në 17 shkurt nga ndarja dhe shikimi i përmbajtjes së lajmeve në mediat e saj sociale.

Por pas bisedimeve midis politikanit australian Josh Frydenberg dhe Mark Zuckerberg, CEO i Facebook, u arrit një marrëveshje dhe pritet që lajmet australiane të kthehen në faqen e mediave sociale në ditët në vijim.

Burimidescript.al
Artikulli paraprakLule të Vetmuara – 24.02.2021 | Ali jep dorëheqjen nga posti i komisarit…
Artikulli tjetërThonë se s’janë bashkë, por faktet tradhtojnë sërish Andin dhe Melisën | FOTO