Problem me sinjalin televiziv të sporteve, Digitalb rikthen transmetimin

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Ditën e sotme kompania Digitalb dhe SuperSport kanë njoftuar se ndeshjet që ishin planifikuar për t’u transmetuar ditën e sotme nuk do të shfaqen. Kaq ka mjaftuar që rrjeti të “shpërthejë” në formën e një revolte dhe faqe interneti informative kanë aluduar për një falimentim të mundshëm të kompanisë.

Kanalet Sportive janë dhe shtylla ekonomike e Digitalb që shiten kryesisht me paketën “Premium”.

Njoftimi i Digitalb në faqen e Facebook (i cili tashmë është hequr)

Sipas asaj që lexohet në postim Digitalb për shkak të problemeve teknike e ka patur të pamundur të transmetojë eventet sportive të planifikuara:

DigitAlb ju njofton se për arsye teknike të sinjalit televiziv nuk mund të kryhet transmetimi i eventeve futbollistike të planifikuara. Njoftojmë të gjithë abonentët se abonimi Premium do të kompensohet në përfundim të afatit të tij.- shkruhet në postim teksa kërkohet dhe ndjesë për këtë ndodhi.

Por duket qartë se mos-qartësimi i klientëve ka bërë që gjithçka të mos marri rrjedhën e duhur pavarësisht se kompania televizive ka përmëndur dhe kompensimin e abonentëve dhe që mesa duket nga revolta e shkaktuar, është detyruar ta fshijë atë.

Transmetimi i sotëm u ndëpre për kampionatet La Liga, Serie A dhe Premier Liga.

Sidoqoftë, Digitalb pasditen e së shtunës ka dhënë një tjetër njoftim:

DigitAlb njofton të gjithë abonentët e paketës Premium se transmetimi i eventeve sportive, i ndërprerë përkohësisht për shkak të një avarie teknike, do të vazhdojë si më parë, LIVE me të gjitha eventet e Ligave më Elitare. – thuhet në njoftim teksa rikthesohet kompensimi me zgjatje të abonimit premium.
Pavarësisht kësaj, burime të IMA bëjnë me dije se problemi i sotëm ka ardhur si shkak i ngërçeve të kontratave për transmetimin e të drejtave sporteve, duke e kaluar këtë problem nga teknik në administrativ. Kjo gjë mbetet ende për t’u parë teksa Digitalb dhe SuperSport po konkuron tashmë me RadioTelevizionin Shqiptar për të drejtat e eventeve sportive dhe shumë pak me Tring.
Çështja e sotme ka përfshirë partnerët e autorizuar për transmetimet e Digitalb duke përfshirë dhe kompaninë IPKO në Kosovë./InfoMediaAlbania/

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!


Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook dedikuar informacioneve rreth TELEVIZIONIT duke klikuar këtu!


Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook dedikuar SERIALEVE TURKE duke klikuar këtu!