Rakipi tregon pse u mbyll “Të Paekspozuarit”, po instalohet regjim me Ramën diktator

Ylli Rakipi, autori dhe moderator i emisionit “Të Paekspozuar” i ftuar në RTV Ora konfirmon se është mbyllur emisioni i tij dhe i Adi Krastës të transmetuar në tv News 24.

Rakipi thotë se Rama po instalon një regjim diktatorial. Shpreh kritika të forta ndaj opozitës e cila ndodhet jashtë parlamentit, e cila thotë se sillet si “pordha nëpër brekë” ndërsa opozita në parlament eshte e askujt dhe e drejton Rama.

“Është instaluar një regjim dhe është radha për të marrë dhe ajrin. Merr të gjitha pushtetet. Implementon një pushtet lokal të gjithë të vetin. Një opozitë të re, e cila është e askujt. Aty ka deputetë të shumtë të cilët qeshin kur flet kryeministri, qeshin me shakatë të kripura të Edi Ramës. Thonë jemi opozitë e re por opozita e askujt.

Ka marrë pushtetin legjislativ, të gjitha pushtetet, merr ajrin, detet dhe tokën.. kështu ndodh në të gjitha diktaturat. Nuk ngjan me diktaturën e Enver Hoxhës. Por nuk ndryshon nga diktaturat.

Ky është një regjim dhe shkon drejt instalimit të saj të plotë. Një regjim nuk ka kuptim po e la një pjesë të lirë. Pastaj është opozita dhe kjo që ka dalë në rrugë. Kemi opozitën qesharake në parlament që e drejton Edi Rama, merr votat sa duhen. Kemi opozitën tjetër, që mender vjen vërdallë “si pordha nëpër brekë” opozita që kemi jashtë e cila bën dhe ajo atë zhurmën e vet. Asgjë nuk ka për tu cuditur regjimi është totalisht i instaluar.”

Mbyllen Te paekspozuarit” dhe “A show”

“Emisionet janë mbyllur. Ky nuk është abuzim ju e dini e keni mësuar, mësojeni dhe nga unë. Në fakt unë kam vendosur të them dy fjalë sot. Sepse një kategori njerëzish e vogël, por dhe ndonjë koleg I yni, afër dhe larg meje, kërkon ta cojë këtë problem tek programacioni dhe tek ideja që gjëra të tilla ndodhin në mënyrë të rëndomtë. Përpiqen ta cojnë tek pronarët. Shqipëria po shkon në një regjim të plotë. Po instalohet një regjim i plotë me një kryeministër që ka staturën e një diktatori, autokrati” u shpreh Rakipi ne intervistën me Beti Njuma në studion e RTV Ora

Beti Njuma: Është e vërtetë që keni pasur edhe një vit kontratë?

Ylli Rakipi: Kontrata ime është prerë në mes.Mbaronte në gusht të 2020. Po kjo nuk përbën ndonjë element shumë të rëndësishëm, por unë në emisionin tim përgjatë transmetimit të tij kam pasur problematika të mëdha me qeverinë dhe zotin Rama. Mund t’ju sjell plot materiale filmike ku në tryezë kam pasur kryeministrin Rama dhe ai bën presion për intervistën me të dhe I thotë ik pir…

/Ora News.tv/