Shpërthimi me eksploziv, shënjestrës së atentatit një vit më parë i vranë vëllanë

Rebani Jaupaj, drejtori i Policisë së Tiranës ka bërë të ditur të dhëna të reja lidhur me shpërthimin e ndodhur me eksploziv.

Z. Jaupaj tha se shpërthimi ka ndodhur në momentin kur automjeti ndodhej mbi urë dhe i plagosur ka mbetur Prend Gjini.

Policia e Tiranës po heton në bashkëpunim me Policinë e Rrëshenit pasi ngjarja dyshohet se ka ardhur për shkak të hakmarrjes.

Ai tha se ende nuk është përcaktua lënda plasëse ndërsa dyshohet se është përdorur C4.

Gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati raporton se ngjarja dyshohet se ka lidhje me ekzekutimin e Armando Gjinit, i vrarë një vit më parë në qendër të Rrëshenit.

Prend Gjini mësohet se ka marrë dëmtime të rëndë dhe ndodhet në reaminacion në gjendje kritike për jetën.

Gjithashtu nga kjo ngjarje i dëmtuar lehtë ka mbetur dhe një tjetër person, një shtetas italian që ishte kalimtar i rastit.

Armando Gjini u vra në mes të ditës në qendër të qytetit të Lezhës në momentin kur në makinë ndodhej me bashke me djalin, ndërsa bashkëshortja sapo kishte ndaluar në një dyqan