COVID-19/ Këto janë 8 bashkitë në Shqipëri që nuk kanë asnjë rast aktiv me koronavirus

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme ndërsa në tetë bashki si: Durrësi, Hasi, Kavaja, Vlora, Puka, Rrogozhina, Tropoja dhe Mallakastra nuk ka asnjë rast aktiv me COVID-19.

Referuar të dhënave të publikuara sot nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, harta e të shëruarve është zgjeruar në të gjithë vendin. Për këtë arsye, përveç zonave që kanë qenë të paprekura nga COVID 19, është zgjeruar harta e zonave të gjelbra, edhe me ato bashki që momentalisht paraqesin risk më të ulët të transmetimit të infeksionit.

Aktualisht në vendin tonë janë 263 pacientë aktivë me COVID-19 dhe pjesa më e madhe prej tyre po ndiqen nga mjeku i familjes ose janë asimptomatikë, ndërsa momentalisht në dy spitalet COVID, në spitalin infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” janë të shtruar 33 pacientë dhe vetëm 7 prej tyre janë në terapi intensive.

z.tosku/ /a.g//r.e/

BurimiATSH
Artikulli paraprakMësim në gusht, provimet në tetor: Ministrja Shahini zbulon si do të veprohet me universitetet
Artikulli tjetërLiri edhe për kafshët/ Ja rregullat që duhet të dini për nxjerrjen e qenit tuaj në shëtitje