Ndërron jetë 17-vjeçari i infektuar me Covid-19 në spitalin “Shefqet Ndroqi”

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Një lajm i trishtë është bërë me dije ditën e sotme, teksa një 17-vjeçar nga Elbasani ndërroi jetë pasi kishte një javë i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

Ai ishte infektuar me koronavirus bashkë me prindërit e tij dhe ndodhej në gjendje të rëndë shëndetësore, pavarësisht se nuk kishte sëmundje bashkëshoqëruese.

Sipas “Newsbomb” se edhe mjetët e spitalit janë tronditur nga vdekja e tij, për shkak të moshës së re. Mësohet se gjendja e tij u përkeqësua në 24 orët e fundit dhe ka ndërruar jetë rreth 3 orë më parë.

Adoleshenti raportohet se ka qenë prej një jave në terapi intesive dhe më pas në intubim, për shkak se virusi i kishte prekur pothuajse 100% të mushkërive të tij.

Ndërkohë në spitalin “Covid2” kanë qëndruar edhe prindërit e 17-vjeçarit. Nëna e tij, e cila ishte në gjendje më të mirë e ka lënë spitalin, por babai vijon të jetë në gjendje të rëndë.

Mjekët dyshojnë se rasti se ka një lidhje gjenetike, ndërsa janë të shqetësuar për faktin se virusi po godet rëndë edhe moshat e reja.