Shqipëria Buzëqesh: Rama dhe Najada Çomo bëjnë vaksinën anti-COVID

Bashkohuni me grupin tonë zyrtar në Facebook duke klikuar këtu!

Shefja e Infektivit, Najada Çomo është e para që bëri vaksinën Pfizer kundër COVID-19 ditën e sotme në ambientet e stadiumit “Air Albania”.

Vaksinimi u krye në praninë e kryeministrit Edi Rama, ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastiruliu, mjekëve dhe infermierëve të dy spitaleve COVID në kryeqytet.

Vendi ynë më në fund siguroi vaksinat anticovid nga një vend mik i BE-së për të luftuar virusin e padukshëm që mori aq shumë jetë.

Sot do të vaksinohen 50 mjekë dhe infermierë, të cilët janë në radhë të parë në luftën kundër koronavirusit në Shqipëri.

Nga ana tjetër Kryeministri Edi Rama ka siguruar se vaksina do të jetë jo e detyrueshme megjithëse është e këshilluar për të gjithë.

Kujtojmë se javën e 3 të janarit në Shqipëri vijnë 10.750 vaksina anti-COVID. Ndërsa pjesë të tjera do të vijnë javë pas jave. Kjo vjen pas marrëveshjeve të bërë nga qeveria me kompaninë e parë që miratoi vaksinën anticovid, Pfizer.

Pas vaksinimit kryeministri Edi Rama ka dalë në një pronocim për mediat duke thënë se një pjesë të vaksinave do ta dhurojë për Kosovën në mënyrë që të vaksinohet stafi mjekësor në spitalin e Prishtinës që është në frontin e parë të luftës me virusin.

“E bëra vaksinën tani vetëm për të dhënë mesazhin se është e sigurt. Çdo gjë në rregull, gjithçka fantastike. Shqiptarët mund të presin pa ankthin a do vijë vaksina” ka thënë Rama.

Çdo gjë në rregull. Asnjë problem. Mendoj se është një ditë fantastike për faktin se jemi çliruar nga një barrë shumë e madhe. Barra e përgjegjësisë për të mos lejuar që shqiptarët të mbeteshin në radhë dhe për të mundësuar, pavarësisht se, Shqipëria dhe rajoni ku ne bëjmë pjesë, nuk u përfshi në skemën e furnizimit të menjëhershëm, të fillonte me sa më pak diferencë kohe nga ata të cilët kanë dhe gurin dhe arrën në dorë dhe i marrin vendimet dhe bëjnë dhe furnizimet. Ky spostim fare pak javor në kohë është një lehtësim i madh për mua. Tani shqiptarët mund të presin pa ankthin a do vijë a s’do vijë vaksina. Vaksina nuk është e detyrueshme por e këshillueshme dhe duhet të çlirohen nga marrëzitë dhe helmet e burimeve të konspiracionit. Vaksina nuk i bën ilirët vikingë. Ilirët mbeten ilirë, dhe po ashtu është e sigurt që nuk futet çip në trup për të përgjuar thashethemet e kafeneve”, deklaroi Rama ndër të tjera.